USG TĘTNIC SZYJNYCH (DOPPLER)

Badanie USG z wykorzystaniem techniki Dopplera. Cenne narzędzie diagnostyczne pozwalające na ocenę budowy naczyń zaopatrujących mózg oraz dzięki opcji dopplerowskiej badania, ocenę przepływu w tych naczyniach (badanie obejmuje tętnice szyjne i tętnice kręgowe). Badanie niesłychanie przydatne w celu rozpoznania choroby (diagnostyka zasłabnięć, omdleń, zawrotów głowy), ale również metoda wykorzystywana w celu oceny efektów leczenia i ewentualnego nawrotu zaburzeń przepływu w odległym czasie od zabiegów naczyniowych (angioplastyka, zabiegi chirurgii naczyniowej). USG tętnic szyjnych i kręgowych jest ważnym badaniem w profilaktyce udaru mózgu. Wczesne stwierdzenie zwężeń pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania – należy założyć ubranie umożliwiające odsłonięcie szyi, do badania trzeba zdjąć naszyjniki i łańcuszki. Pacjent kładzie się na plecach. Lekarz wykonuje badanie wodząc głowicą USG po obu stronach szyi.

Badanie w naszej przychodni wykonywane jest aparatem Hitachi – Aloka F37 dysponującym pełnymi możliwościami diagnostycznymi w tym zakresie (obrazowanie 2D z pomiarem kompleksu intima-media, Doppler spektralny, Color Doppler oraz eFlow Doppler).

W jakim celu wykonuje się badanie?

Procedura wykorzystująca efekt Dopplera pozwala diagnoście określić, w jakim stanie są naczynia krwionośne zaopatrujące mózg. Standardowo wykonuje się je u chorych podejrzanych o zburzenia krążenia mózgowego. W przypadku wykrycia zaburzeń regularnie wykonywane badania kontrolne pomagają zapobiec rozwojowi krytycznych zaburzeń krążenia grożących udarem mózgu.

Przebieg badania

Aparat USG, który jest wykorzystywany podczas tego badania, rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi. Jest to możliwe dzięki tzw. efektowi Dopplera, który powoduje, że fala ultradźwiękowa z głowicy aparatu przenika ciało i odbijając się od krwi, wraca do głowicy. Obraz na monitorze ukazuje lekarzowi miejsca, w których przepływ krwi jest zaburzony – przyspieszony (objaw zwężenia) i turbulentny, w najbardziej zaawansowanych zmianach nawet zablokowany (zamknięte naczynie).

Jak przygotować się do badania USG tętnic szyjnych?

Zawsze zabieraj ze sobą dokumentację poprzednich badań, dzięki czemu lekarz będzie mógł porównać wyniki. Jeśli lekarz ma skontrolować stan Twoich tętnic szyjnych i kręgowych, pamiętaj o odpowiednim, niekrępującym pracę lekarza ubiorze. Zrezygnuj z golfów, koszul z kołnierzem, łańcuszków, naszyjników.

Komu wskazane jest wykonanie USG Doppler?

Na badanie kieruje się osoby chorujące na miażdżycę i zakrzepicę żył, by w porę wykryć niebezpieczne zmiany chorobowe, jak niedrożności, zatory, żylaki. Wskazane jest również w przypadku chęci wykluczenia jakichkolwiek problemów, których skutkiem może być nieprawidłowy przepływ krwi w tętnicach i żyłach. Czy są jakieś przeciwwskazania? Bezpieczeństwo i bezinwazyjność procedury nie wykluczają nikogo w sposób bezwzględny. Dodatkowo, jest ona całkowicie bezbolesna. Jedynie uszkodzenia skóry, złamania czy zranienia w obrębie badanego miejsca mogą być powodem konieczności przesunięcia wizyty u lekarza.