Dlaczego należy przeprowadzać badania wydolnościowe pod kątem przeciwwskazań zdrowotnych?

Niezależnie, czy mamy zamiar uprawiać sport hobbystycznie czy wyczynowo, należy wykonać szczegółowe, specjalistyczne badania wydolnościowe, które pomogą określić kondycję organizmu. Niewykrycie poważnych wad np. serca połączone z częstym bieganiem lub wysiłkiem, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jest to usługa skierowana nie tylko do młodszych, chcących wiązać przyszłość z różnymi dyscyplinami sportowymi, ale również do osób starszych, które pragną polepszyć swoje zdrowie odpowiednim wysiłkiem.

Warto zatem zwrócić uwagę na odbiegające od normy zachowania po aktywności fizycznej, a w przypadku zauważenia ich, należy bezzwłocznie skorzystać z porady lekarza. Sprawdzi on przeciwwskazania do uprawiania wybranego sportu, postawi diagnozę i może zaproponować inny rodzaj aktywności lub zmieniony trening.

 

Choroba przewlekła nie oznacza oczywiście końca uczestnictwa w zawodach czy rywalizowania w rozmaitych dyscyplinach. Diagnoza pomoże w odpowiednim leczeniu i w razie pojawiających się problemów – na szybką pomoc. Konsultacja z lekarzem może doprowadzić także, w niektórych przypadkach, do propozycji zmiany treningu lub stylu życia.

 

Jednocześnie zachęcamy oczywiście do uprawiania różnych sportów, by utrzymać ciało w dobrej formie – jednakże, przed przystąpieniem do treningów, warto wykonać testy wysiłkowe, aby uchronić się przed zdrowotnymi konsekwencjami.

 

Testy przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych i polegają m.in. na prostym badaniu nieinwazyjnym, w którym pacjent korzysta z bieżni ruchomej, a specjalistyczny system, zapisuje wynik EKG. Kontroli zostaje poddane również ciśnienie pacjenta. Rezultaty badań wydolnościowych pomogą zidentyfikować ewentualne problemy z sercem lub inne problemy natury zdrowotnej. Zawodowi sportowcy takie badanie powinni przeprowadzać cyklicznie. W przypadku wykrytych nieprawidłowości warto skonsultować wynik z doświadczonym kardiologiem, który pomoże ustalić odpowiedni rodzaj treningu i przyjętego obciążenia.

Badanie da pewność co do przeciwwskazań lub ich braku do uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych.