Kiedy zgłosić się do pulmonologa?

Długo utrzymujące się problemy zdrowotne związane z układem oddechowym, często pojawiające się zapalenie oskrzeli, świszczący oddech i przewlekły kaszel, zadyszka oraz odczuwalny dotkliwy ból w klatce piersiowej podczas oddychania – zgłaszając się z takimi dolegliwościami do lekarza internisty istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy skierowanie do lekarza specjalisty w celu dokładnego zdiagnozowania naszego schorzenia.

Pulmonolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego (między innymi astmą oskrzelową, pylicą płuc, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, mukowiscydozą, rakiem płuc, zapaleniem oskrzeli i gruźlicą płuc). Każdego dnia jesteśmy wystawieni w naszym otoczeniu i wdychanym powietrzu na negatywne działanie patogenów (np. grzybów, zanieczyszczeń środowiskowych lub bakterii), które wywołują schorzenia układu oddechowego, w związku z czym rozpoznanie medyczne odbywa się zazwyczaj na linii internista – pulmonolog – alergolog.

Co wchodzi w skład medycznych czynności diagnostycznych?

Genetyczne uwarunkowania, palenie papierosów, niezdrowy styl życia czy zagrożenia związane z wykonywanym zawodem – w związku ze zróżnicowanymi czynnikami chorobotwórczymi pulmonolog staje przed zadaniem precyzyjnego zdiagnozowania dolegliwości pacjenta. W tym celu może on zlecić wykonanie szczegółowych badań, do których między innymi należą ogólne badania krwi, RTG klatki piersiowej, echo serca i badania wydajnościowe płuc (np. spirometria). Uzyskaniu jak najdokładniejszych informacji na temat naszego stanu zdrowia służy również przeprowadzany przez lekarza specjalistę wywiad medyczny (odnośnie leków, które zażywamy, i chorób współistniejących), który razem z analizą wyników badań umożliwia prześledzenie funkcjonowania nie tylko naszego układu oddechowego, ale i całego organizmu.

Nie bagatelizujmy naszych dolegliwości i zgłośmy się do pulmonologa, jak tylko pojawią się niepokojące objawy niewydolności oddechowej. Nie tylko wykryje on schorzenie, ale i wyda zalecenia odnośnie dalszej terapii i wdrożenia profilaktyki.