Jak unikać chorób serca?

W czasach, w których coraz bardziej zaciera się granica między pracą a życiem prywatnym ciągle zdajemy się nie dostrzegać, że ma to znaczący wpływ na nasz organizm. Będąc bardziej świadomymi czynników, które mogą wywoływać choroby serca (między innymi takie jak nadciśnienie tętnicze, zawał, chorobę wieńcową czy też miażdżycę), możemy zredukować ich negatywny wpływ. Poświęćmy zatem chwilę analizie naszych przyzwyczajeń i przekonajmy się, jak możemy wesprzeć pracę naszego układu krążenia.

Ścieżka prowadząca do wyeliminowania chorób serca i utrzymania naszej życiodajnej pompy w dobrej kondycji

Drogowskaz 1 (ruch) – ogólnie rozumiana aktywność fizyczna (spacery, jogging, ćwiczenia w domu bądź też w klubach fitness) uprawiana regularnie i intensyfikowana w zależności od możliwości naszego organizmu pozwoli usprawnić jego pracę i zadbać o odpowiednie dotlenienie wszystkich narządów.

Drogowskaz 2 (odżywianie) – rezygnacja z niezdrowego jedzenia (gotowych dań czy fastfoodu) i świadome ograniczenie soli, tłuszczy zwierzęcych i białego pieczywa na rzecz potraw niskotłuszczowych, warzyw i owoców jak i ciemnego pieczywa pozwoli nam zadbać o utrzymanie wagi, a co za tym idzie zapobiegnie nadciśnieniu i cukrzycy.

Drogowskaz 3 (używki) – unikanie używek takich jak tytoń, alkohol i napoje energetyczne pomoże uregulować ciśnienie krwi i uniknąć takich chorób jak zawał.

Drogowskaz 4 (profilaktyka) – niezależnie od wieku warto regularnie kontrolować nasz stan zdrowia, co zdecydowanie pozwoli na wcześniejsze wykrycie wszelkich nieprawidłowości chorobowych (między innymi arytmii).

Drogowskaz 5 (emocje) – pielęgnowanie dobrych emocji wpływa na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Dlatego należy zadbać o odpowiednie wyrównanie stresu związanego np. z wykonywanym zawodem (hobby, grono znajomych, rodzina), tak aby chroniczny stres bądź depresja nie zakłóciły pracy naszego układu krążenia.

Wszystkie te zalecenia przybliżą nas do osiągnięcia celu naszej drogi, czyli zadbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego serca. Jego praca zależy od wielu czynników o podłożu somatycznym i psychospołecznym. Zacznijmy działać już teraz, sprawdźmy naszą kondycję zdrowotną i pozwólmy naszemu sercu być jak najdłużej młodym i sprawnym.