USG TARCZYCY

Podstawowe badanie obrazowe tarczycy. Jak inne badanie ultrasonograficzne, dzięki nieinwazyjnemu charakterowi i bez użycia promieniowania, idealne narzędzie do oceny struktur miąższu tarczycy oraz monitorowania w powtarzanych cyklicznie badaniach stwierdzonych nieprawidłowości.

Wskazania do USG tarczycy stanowią: powiększenie obwodu szyi, wyczucie zmian w obrębie tarczycy w badaniu palpacyjnym, nieprawidłowy wynik stężenia hormonów (wskazujący na nadczynność lub niedoczynność tarczycy), kontrola leczenia hormonalnego.

Badanie nie wymaga przygotowania. Pacjent kładzie się na leżance, lekarz nakłada żel na szyję pacjenta i przykładając do niej głowicę aparatu ocenia wielkość, rozmiar i strukturę gruczołu tarczowego. Dzięki USG można wykryć guzki, torbiele i inne zmiany niewyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Badanie ultrasonograficzne jest bezinwazyjne i w razie potrzeby może być wielokrotnie powtarzane.

Polecamy Państwu nieco rozszerzoną wersję badania – USG szyi. Badanie to, poza oceną gruczołu tarczowego, obejmuje również okoliczne struktury (węzły chłonne, ślinianki).

Badanie w naszej przychodni wykonywane jest aparatem Hitachi – Aloka F37.